deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Zamojskie Środowisko Plastyczne

Stanisław Pasieczny

Stanisław Pasieczny

Urodził się w 1939 roku w Polanówce (Lubelskie).

Absolwent zamojskiego PLSP. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Prof. Emila Krchy. W 1965r otrzymał dyplom.

W latach 1975 - 1983 był Głównym Plastykiem m. Zamościa. Inicjator i Współzałożyciel Galerii Sztuki Współczesnej w Zamościu skupiającej zamojskich plastyków. W latach 1983 - 2000 był jej kierownikiem. Współorganizator i uczestnik wielu inicjatyw artystycznych; konkursów, przegladow, plenerów.

W dorobku artystycznym ma wystawy indywidualne i zbiorowe. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Członek ZPAP oraz Związku Pastelistów Polskich.

... "Wszechstronność warsztatowa i rozległość zainteresowań tematycznych cechowały jego talent od początku. Od początku także zdradzał zacięcie pejzażysty. Toteż nic dziwnego, że związany z pejzażem zespół zagadnień traktuje niezwykle serio i jest to obszar, który najbardziej zbliża do natury. Tylko pejzaże maluje tak realistycznie - " z oka"- jak nakazywali Barbizończycy. Zamość jest także pejzażem"...

Malarstwo Pasiecznego, a głownie obrazy Zamościa - to najczęściej powtarzany motyw tego malarza. Uparcie "zapisuje pędzlem" zmieniający się w czasie i o różnych porach roku Zamość - ten wciąż niepowtarzalny i piękny. W miarę upływu lat akwarele Stanisława Pasiecznego stają się niewątpliwie kunsztownym malarskim pamiętnikiem Zamościa. ...: "Zamość w akwarelach Staszka jest zwyczajny. Ani brzydszy, ani piękniejszy. Normalny. Szarość i rdza blaszanych dachów pod rozświetlonym, bądź pochmurnym niebem, zielony tlenek miedzi hełmu ratuszowej wieży, ugry i róże strojnych elewacji, biel wapienia architektonicznych detali, rytmy okien i podcieni perspektywy zaułków lub dziedzińców, czasem jakieś drzewo albo przemykający przechodzień. Normalność tak zwyczajna - w baśniowym już - otoczeniu historycznej świetności".

Tak pisze o nim inny malarz zamojski Wł. Wasiluk
Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą artykuły i galerie fotoArtyści plastycy