Aktualności
Inspiracje Twórczością ,,Isaaca Bashevica Singera" -poplenerowa wystawa ilustracji
Inspiracje Twórczością ,,Isaaca Bashevica Singera" -poplenerowa wystawa ilustracji
data publikacji: 2024-07-19
ISAAC BASHEVIS SINGER (1904-1991)
Wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, urodził się 14 lipca 1904 roku w Leoncinie pod Warszawą jako Icchok Zynger. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed II wojną światową. Zmarł 24 lipca 1991 roku w Miami na Florydzie.
Rodzina. Batszeba Zylberman i Pinkas Mendel Singer, rodzice Icchoka pobrali się w Biłgoraju w 1889 roku. Jego ojciec należał do żarliwych wyznawców chasydyzmu, matka była córką rabina z Biłgoraja. Ich dzieci zgodnie przyznają, że Bóg musiał pomieszać rodzaje w niebie tworząc ojca mężczyzną, a matkę kobietą, nie odwrotnie. Nazywali ich doskonale niedobraną parą. Icchok miał trójkę rodzeństwa. Jego najstarsza siostra Hindełe Ester została później pisarką, przyjmując nazwisko Esther Kreitman. Jego starszy brat Israel Joszua w przyszłości stał się wybitnym pisarzem żydowskim. Mosze, jego najmłodszy brat, został chasydem.
Dzieciństwo. Gdy Icchok, zwany w domu Iciełe, miał 3 lata rodzina przeprowadziła się do Radzymina. Jego ojciec dostał pracę nauczyciela w jesziwie. Mieszkali tam jednak krótko. Już w 1908 roku przeprowadzili się do Warszawy. Mały Iciełe o ognisto rudych włosach, mlecznobiałej cerze i błyszczących niebieskich oczach urodę odziedziczył po babce – Chanie Zylberman. Ulubionym jego zajęciem było pokrywanie czystych kartek nieczytelnym pismem i rysunkami.
Krochmalna. W Warszawie rodzina Singerów zamieszkała na ulicy Krochmalnej 10. Pinkas Mendel nie znał języka rosyjskiego, toteż nie mógł oficjalnie być rabinem. Dla mieszkańców kamienic przy ulicy Krochmalnej był nim nieoficjalnie. Decydował o sprawach czystości rytualnej, udzielał rozwodów, rozsądzał spory. Batszeba, piękna i wykształcona kobieta, źle znosiła trud życia w Warszawie oraz rolę rabinowej. Mały Icełe wiele czasu spędzał na balkonie. Widok rozciągał się na ubogą część miasta tętniącą życiem: targujących się handlarzy, okrzyki bawiących się dzieci, żydowskie piosenki dochodzące z gramofonów. Mieszkanie Singerów, biedne i skromne, pozostawało prawie nieumeblowane. W pustym pokoju ojca leżały tylko książki. W sypialni stały dwa łóżka. Jak wspominał później Icchok, jego dom był bardziej domem Boga, niźli człowieka. Świat z Krochmalnej był w jego twórczości źródłem natchnienia. Lata młodości spędzone w rygorystycznym pod względem religijnym domu rodzinnym, który był jednocześnie domem modlitwy i izbą sądowo-rozjemczą, Singer uwiecznił w cyklu opowiadań autobiograficznych Urząd mojego ojca. Icchok uczęszczał do chederu, a później do 1917 roku studiował Talmud pod opieką ojca. Pod wpływem starszego rodzeństwa sięgał również po lektury niereligijne.
Biłgoraj. W 1917 roku Batszeba z trzynastoletnim wówczas Icchokiem i młodszym Mosze udała się do Biłgoraja, do domu dziadków – Chany Zylberman i Jakuba Mordechaja Zylbermana, który już wówczas nie żył. Decyzja o przeprowadzce została podjęta w obliczu głodu, jaki zapanował w stolicy. Dziesięciotysięczne miasteczko na Lubelszczyźnie było zamieszkane przez około trzy i pół tysiąca Żydów. W biłgorajskim okresie swojego życia, przyszły pisarz, nasłuchał się ludowych powieści i przesądów o demonach i cudach. Miasto to stało się prototypem żydowskiego sztetla. Był to świat nieskażony przez cywilizację, bez kanalizacji i elektryczności. Spotkać tu można było bardzo pobożnych Żydów w chałatach, którzy modlili się trzy razy dziennie zgodnie z codziennym rytuałem ich religii.
Po zakończeniu I wojny światowej jego matka z najmłodszym synem wyjechali do Dzikowa, gdzie Pinkas objął urząd rabina. Icchok pozostał w Biłgoraju. W latach 1918–1920 zaczął pisać wiersze i opowiadania po hebrajsku. Podjął pracę jako nauczyciel. W Biłgoraju pozostał do początku lat dwudziestych. Na parę miesięcy udał się do rodziców. Następnie wyjechał do Warszawy, do której powrócił Israel Joszua po pobycie w Związku Sowieckim. Chcąc sprostać oczekiwaniom ze strony religijnych rodziców, Icchok zapisał się na uczelnię-seminarium Tachkemojni. Nigdy jednak nie podjął w niej nauki.
Związek Literatów i Dziennikarzy Żydowskich .
W 1923 roku Icchok zdecydował się pozostać na stałe w Warszawie. Zrzucił tradycyjny strój żydowski i obciął pejsy. Coraz bardziej pasjonował się literaturą. Tak jak pobyt w Biłgoraju umożliwił mu poznanie prowincji, wraz z jej tradycją i przesądami, tak szerokie kontakty brata Israela Jehoszui Singera, ułatwiły mu styczność z cyganerią tego okresu - artystami, literatami skupionymi w Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich (...). Związek miał swoją siedzibę na podwórzu przy ulicy Tłomackie 13. Niedaleko usytuowana była Wielka Synagoga. Miejsce to Icchok nazwał „świątynią literatury jidisz”. Założony po I wojnie światowej związek cieszył się powodzeniem. Należał do niego każdy ówczesny znaczniejszy pisarz żydowski. Mimo świeckiego charakteru, związek przypominał sztibl, małą chasydzką bożniczkę. Poznał tam takie postacie jak: H.D. Nomberg, Perec Markisz, Aron Cejtlin. Początki twórczości W 1924 roku zaczął pracować jako korektor w „Literarisze bleter”, literackim tygodniku wydawanym w Warszawie w języku jidysz. Tłumaczył na jidysz utwory Knuta Hamsuna, Stefana Zweiga, Thomasa Manna. Na łamach tego czasopisma zadebiutował w 1925 roku opowiadaniem w języku ijdisz Ojf der elter (Na starość). W tym samym roku opowiadanie zdobyło nagrodę pisma, w którym zostało opublikowane. Singer zaczął pisać pod pseudonimem Icchok Baszewis, pochodzącym od imienia matki, Batszeby. Jego utwory pojawiały się też w czasopismach „Di jidisze welt” i „A mol in a jojwl” oraz dziennikach „Hajnt” i „Undzer ekspres”. W 1932 razem z Aronem Cejtlinem zaczął redagować efemeryczne pismo w języku jidisz „Globus”. W nim opublikował w 1933 roku swoją pierwszą powieść Szatan w Goraju, która ukazywała się w odcinkach. W formie książkowej została wydana w roku 1935. Jest to jedyna powieść Baszewisa wydana przed wojną w Polsce.
Emigracja. W 1935 roku opuścił Warszawę. W ślad za bratem wyemigrował do Nowego Jorku.Tam powstawały jego najsłynniejsze powieści: Sztukmistrz z Lublina, Spuścizna, Szosza, Dwór. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął pracę w żydowskim dzienniku „Forwerts”. W 1964 roku Baszewis został członkiem Amerykańskiego Instytutu Sztuki i Literatury. Nagrody. Isaac Bashevis Singer był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. W 1970 roku zdobył prestiżową nagrodę National Book Award za twórczość dla dzieci. Po raz drugi, ale już za całokształt twórczości, nagrodę tę otrzymał 1974 roku. W 1975 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Rok 1978 przyniósł mu literacką Nagrodę Nobla. Jak dotąd jest to pierwszy i jedyny pisarz spośród twórców w języku jidysz, który otrzymał tę nagrodę.
Twórczość. Pisarz wydał kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań, część w oryginale jako Icchok Baszewis, resztę w przekładach na język angielski. W obszernym dorobku szczególne miejsce zajmują opowiadania. Zdaniem krytyki w nich najpełniej objawia się narratorskie mistrzostwo pisarza. Szczególny rozgłos zyskały opowiadania utrzymane w tonie ludowej baśni, gdzie rzeczywistość miesza się z fantazją, tradycja z nowoczesnością, bluźnierstwo z głęboką wiarą, makabra z humorem, dobro ze złem, a ludzie żyją w niezwykłym świecie rządzonym pozornie przez zjawiska nadprzyrodzone3.Duża część jego twórczości wiąże się ze wspomnieniami z Polski. Odtwarzał zaginiony, żydowski świat z czasów przedwojennych. Źródło weny literackiej Singera często przypisuje się Biłgorajowi i warszawskiej ulicy Krochmalnej.
Powieści
• Szatan w Goraju (1933 – powieść publikowana w odcinkach w „Globusie”, 1935 – wydana w formie książkowej w języku jidisz, 1955 – przekład w języku angielskim);
• Grzeszny Mesjasz (1935–1936 – publikowana w odcinkach);
• Rodzina Muszkatów (1945–1948 – publikowana w odcinkach w „Forwerts”, 1950 – ogłoszona w formie książkowej zarówno w języku jidysz, jak i w wersji angielskiej);
• Sztukmistrz z Lublina (1959 – powieść publikowana w odcinkach w „Forwerts”, 1960 – przekład na język angielski);
• Niewolnik (1962);
• Dwór (1967);
• Spuścizna;
• Wrogowie. Historia miłości (1972);
• Urząd mojego ojca;
• Szosza (1978);
• Miłość i wygnanie (1984);
• Opowieść o królu pól;
• Certyfikat (1992);
• Cienie nad rzeką Hudson (1997);
• Szumowiny (1991);
• Meszuge (1994).
Opowiadania
• Izba rabinacka mojego ojca (1956);
• Spinoza z ulicy Rynkowej i inne opowiadania (1961);
• Krótki piątek (1963);
• Seans spirytystyczny i inne opowiadania (1968);
• Przyjaciel Kawki (1970);
• Korona z piór i inne opowiadania (1973);
• Namiętności (1975);
• Późna miłość (1979);
• Opowiadania dla dzieci (1984);
• Zjawa i inne opowiadania (1985);
• Śmierć Matuzalema i inne opowiadania (1988).
Ostatnie lata życia. Przez ostatnie lata życia cierpiał na chorobę, która wiązała się z zanikami pamięci. A przecież żył pamięcią (…). Kiedy ją stracił, odszedł4.Isaac Bashevis Singer zmarł 24 lipca 1991 roku w Miami na Florydzie. Miał osiemdziesiąt siedem lat.
Isaac Bashevis Singer
(ur. w 1904 r. w Leoncinie w pobliżu Nowego Dworu Mazowieckiego, zm. w 1991 r. w Miami na Florydzie). Był synem rabina. W dzieciństwie mieszkał w Warszawie i w Biłgoraju. W 1935 roku wyemigrował do USA.
Prawie wszystkie utwory Singera powstały w języku jidysz, a na inne języki (w tym na polski) tłumaczone były z przekładów angielskich, przygotowywanych pod kierunkiem pisarza. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmują opowiadania, w nich najpełniej przejawia się mistrzostwo Singera. Za namową wydawców zaczął pisać także opowiadania dla dzieci, co dało mu dużo radości i satysfakcji. W utworach tych wskrzesza Polskę swojego dzieciństwa i w niezwykły, pełen humoru sposób ożywia folklor żydowski. W 1978 roku Isaac Bashevis Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
Uczestnicy wystawy
Joanna Brześcińska – Riccio
Elżbieta Dudek
Jaroslava Galkun
Joanna Hrk
Klaudia Kiercz-Długolęcka
Zbigniew Kołaczk
Zlatko Krstevski
Franciszek Maśluszczak
Aleksandra Michalska-Szwagierczak
Olga Opanaszczuk
Zoriana Opanaszczuk
Stanisław Ożóg
Jacek Pasieczny
Stanisław Pasieczny
Dorota Pietrzyk
Piotr Rychel
Natalia Shemiakina
Elżbieta Wasiuczyńska
Magdalena Wosik
Wojciech Zembrzuski
Magdalena Żmijowska
Artykuły i galerie foto
powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto
-
"Multimedia dla ilustracji. Program Edukacyjny. II edycja" / 2024-10-01
Królowie Polski w ilustracji / 2024-09-19
XXXIX Międzynarodowy Plener Ilustratorów „Arkadia-mityczna kraina szczęśliwości”. / 2024-08-14
Nabór do Programu Edukacyjnego. Multimedia dla Ilustracji / 2024-06-20
W Zamojskiej Akademii Kultury, prezentowane są ilustracje do twórczości Bolesława Leśmiana, ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej. / 2024-05-15
Zamojskie Centrum Ilustracji / 2024-02-29
Festiwal Ilustracji w Zamościu / 2023-11-17
Multimedia dla ilustracji. Program Edukacyjny / 2023-10-23
Polska ilustracja z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych - Galerii Zamojskiej / 2023-10-13
„Ziemia i ja , z jednego jesteśmy Ducha”- poplenerowa wystawa ilustracji / 2023-08-08
Multimedia dla ilustracji. Program Edukacyjny / 2023-02-21
Mistrzowie polskiej ilustracji / 2022-10-20
Najpiękniejsze polskie utwory poetyckie- wystawa ilustracji. / 2022-08-02
„Polska ilustracja dla dzieci”- wystawa ze zbiorów BWA Galerii Zamojskiej / 2022-01-10
Festiwal Kultur w Oslo i Fredrikstad w Norwegii / 2020-10-12
Jan Zamoyski – Hetman Wielki Koronny i Jego Dzieło / 2020-07-08
100-lecie Niepodległości Polski w ilustracji / 2019-08-06
Bolesław Leśmian w ilustracji - wystawa poplenerowa / 2018-08-09
XXXIV Międzynarodowy Plener Ilustratorów / 2018-08-06
Twórczość Henryka Sienkiewicza w ilustracji / 2018-05-11
POEZJA BOLESLAWA LEŚMIANA W ILUSTRACJI / 2017-08-11
Polska Ilustracja dla dzieci / 2017-01-24
Wiersze księdza Jana Twardowskiego w ilustracji / 2016-08-16
XXXII Międzynarodowy Plener Ilustratorów / 2016-08-16
Henryk Sienkiewicz w ilustracji / 2016-05-12
Królowie Polski w ilustracji / 2024-09-19
Inspiracje Twórczością ,,Isaaca Bashevica Singera" -poplenerowa wystawa ilustracji / 2024-08-17
W Zamojskiej Akademii Kultury, prezentowane są ilustracje do twórczości Bolesława Leśmiana, ze zbiorów BWA-GZ / 2024-05-15
Zamojskie Centrum Ilustracji / 2024-02-29
Festiwal Ilustracji w Zamościu / 2023-11-27
Multimedia dla ilustracji. Program Edukacyjny / 2023-10-26
Polska ilustracja z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych - Galerii Zamojskiej / 2023-10-20
„Ziemia i ja , z jednego jesteśmy Ducha”- poplenerowa wystawa ilustracji / 2023-08-23
Najpiękniejsze polskie utwory poetyckie- poplenerowa wystawa ilustracji. / 2022-08-22
Polska ilustracja dla dzieci - wystawa ze zbiorów BWA Galerii Zamojskie / 2022-01-13
100-lecie Niepodległości Polski w ilustracji / 2019-08-19
XXXIV Międzynarodowy Plener Ilustratorów / 2018-08-30
Bolesław Leśmian w ilustracji - wystawa poplenerowa / 2018-08-17
Twórczość Henryka Sienkiewicza w ilustracji / 2018-05-18
Polska ilistracja dla dzieci / 2017-02-22
Wiersze Księdza Jana Twardowskiego w ilustracji / 2016-08-24
Czytanie H.Sienkiewicza / 2016-05-20
Różnorodność kulturowa Zamojszczyzny w ilustracji / 2015-09-02
William Szekspir-życie i twórczość / 2015-08-24
Marek Grechuta - Ocalić od zapomnienia / 2015-08-13
Ginąca architektura Zamojszczyzny / 2015-06-01
W ŚWIECIE LIRYKI B. LEŚMIANA – wystawa ilustracji ze zbiorów / 2014-08-30
Stanisław Wyspiański - legenda Młodej Polski / 2008-09-01
Aktualności