deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Jerzy Derkacz - Portrety subiektywne


Jerzy Derkacz - Portrety subiektywne
data publikacji: 2015-08-14

Jerzy Derkacz urodził się w Zamościu w 1951 roku. W latach 1965-70 uczęszczał do miejscowego Liceum Sztuk Plastycznych. W roku 1972 ukończył Studium Reklamy w Ciechanowie. W roku 1972 zostaje studentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Projektowania Plastycznego. Studia malarskie odbywał w pracowni profesora Rajmunda Ziemskiego. W roku 1977 kończy studia i uzyskuje tytuł magistra sztuki.
W swojej twórczości zajmuje się projektowaniem wnętrz i wystaw, malarstwem, grafiką, rysunkiem, performancem i instalacjami.
"Tam gdzie ziemia styka się z niebem,  tam działa artysta”.     W tym sformułowaniu Jerzy Derkacz zawarł całą kwintesencję swojej  twórczości. W jego  inscenizacji „Misteria Wschodnie” prezentowane w budującym się kościele św. Tomasza Apostoła w latach 1999, 2000 i 2002 były świadectwem ekumenizmu w sztuce. W latach 1997- 2004 był  autorem „Szopki Ursynowskiej”, gdzie połączył postacie Świętej Rodziny z żywymi zwierzętami.  Jak sam twierdzi,  najwięcej twórczej satysfakcji dają mu autorskie realizacje Grobów Pańskich, które realizuje w Parafii św. Tomasza Apostoła od roku 1996. Od roku 2005 prowadzi założoną przez siebie Galerię na Emporach w kościele św. Tomasza Apostoła. Galeria ta jest miejscem integracji ursynowskich artystów plastyków i miejscem promowania sztuki. Kościół św. Tomasza Apostoła jest dla artysty plastyka Jerzego Derkacza przestrzenią, gdzie swoje pomysły artystyczne może swobodnie realizować. Przecież to w takich miejscach ziemia  styka się z niebem.

 


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności