deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Zamojskie Środowisko Plastyczne

Stanisław Piro

Stanisław Piro

Urodził się w dniu 8 maja 1925 roku w Czerniczynie. Zmarł w 2012 roku. Od 1964 roku zajmował się metaloplastyką, złotnictwem, rysunkiem, malarstwem, grafiką, sztuką konceptualną i poezją. Wykonał ponad dwanaście tysięcy rysunków, ponad czterysta obrazów, ponad trzysta rzeźb; wraz z synami Grzegorzem i Łukaszem prezentował swoje prace złotnicze na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach w kraju i za granicą. Podczas czteroletniego pobytu w USA (1997-2001) napisał ponad tysiąc dwieście wierszy; opracował technologię zdrowia i sprawności ?Faust". Wziął udział w konkursie poetyckim im. Stanisława Ciesielczuka z okazji 600 - lecia miasta Hrubieszowa i otrzymał nagrodę specjalną za poemat ?Hrubieszów". W najbliższych latach artysta planuje zaprezentowanie kilku wystaw m. in. wystawy rysunków poświęconych pamięci zmarłego niedawno przyjaciela Wiktora Zina; oraz cyklu dedykowanego wielkiemu malarzami wszech czasów KOUO -HI (1020 - 1090) w związku ze zbliżającą się 1000 rocznicą jego urodzin w 2020r.

Jerzy Tyburski: Stanisław Piro - artysta - filozof. Postać Stanisława Piro można nazwać ciekawym zjawiskiem. I to zarówno z artystycznego jak i czysto ludzkiego punktu widzenia. Filozof z głębią i ogromem życiowych doświadczeń, posiada także pogłębioną wiedzę medyczną i ezoteryczną. Jeśli chodzi o artystyczną stronę jego osobowości, to z urodzenia jest Piro rysownikiem. Przy czym, prezentowany przez artystę świat, jest wewnętrzny, baśniowy, choć widać w nim fragmenty pejzażu, natury, drzew czy mitycznych budowli. Rysunki, mistrzowsko kreślone piórkiem lub innym, sobie tylko znanym narzędziem traktuje również jako rodzaj medytacji, modlitwy i wewnętrznego wyciszenia. Mogłyby te rysunki służyć za ilustracje poetyckich tekstów, być uzupełnieniem słów poety i świetnie wpisują się w tradycję szeroko pojętej artystycznej ilustracji W warstwie ikonograficznej, dotyczącej rysunków artysty, pojawia się wiele charakterystycznych, czy wręcz symbolicznych elementów. Są nimi najczęściej: pejzaż, Wieża Babel czy Drzewo Życia. Bardzo często też nasz rysownik sięga do mitologicznej dla niego, kultury Dalekiego Wschodu, estetyki chińskich, czy japońskich grafik i drzeworytów. Tak więc z idealistycznego punktu widzenia, Stanisław Piro, stara się budować poetycki pomost między kulturami Wschodu i Zachodu, posługując się swoistym językiem rysunku.

Ponadto Stanisław Piro, to wielki erudyta, prawdziwa ?encyklopedia wiedzy", świadek wielu wydarzeń. O mocy życiowych doświadczeń świadczy również cała plejada wielkich osobowości, jakie artysta spotkał w swoim życiu i które odcisnęły na jego wrażliwości znamienne piętno. Do tych postaci należy zaliczyć chociażby wybitnych i już nieobecnych artystów tj, Henryk Stażewski, Franciszek Starowieyski czy Wiktor Zin.

Stanisław Piro to postać niezwykła, barwna, a zarazem tajemnicza -godna zainteresowania i szacunku. Bystry obserwator i recenzent naszych ciekawych czasów.
(wstęp do katalogu)


Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą artykuły i galerie fotoArtyści plastycy