deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Swava Launay (Francja) - tkanina artystyczna


Swava Launay (Francja) - tkanina artystyczna
data publikacji: 2012-03-06 Swava Launay urodziła się i wychowała w Klątwach koło Tyszowiec na Zamojszczyźnie, jako Stanisława Bartosiewicz. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Tyszowcach, a następnie studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Tytuł magistra filologii romańskiej uzyskała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1977 r. wyjechała na stałe do Francji, do Paryża. Następnie osiadła z rodziną w małym miasteczku Mougins, w malowniczej Prowansji. Tam zaczęła interesować się sztukami plastycznymi. Początkowo było to malarstwo olejne i akwarela, a następnie tkanina artystyczna, która jest jej pasją do dziś. Swava jest mistrzynią aplikacji. Z niezwykłą precyzją, wyczuciem kolorystyki i cech poszczególnych skrawków tkanin, łączy je w całość, zszywając i naszywając za pomocą maszyny gęstym ściegiem. Artystka wykonuje tkaniny naścienne, o różnorodnej tematyce: sceny rodzajowe, historyczne, biblijne, metafizyczne, postacie, mitologiczne, zwierzęce, kwiatowe, wspomnienia z podróży, motywy morskie, krajobrazy, widoki miast, motyw ogrodu, martwe natury. Niektóre z prac tworzą cykle. Z pozoru proste tematy, przetworzone w tkaninę nabierają niekiedy głębszego znaczenia. Wprowadzają nas w radosny nastrój, emanujac ciepłem, ferią barw i wzorów. Nie da się przejść obok nich obojętnie.

W twórczości Swavy widać wpływy sztuki francuskiej: średniowiecza, impresjonizmu i kubizmu. W wielu tkaninach zawarta jest też symbolika i przenośnia - wynik literackiego wykształcenia artystki. Część z nich zawiera głębokie treści, przemyślenia artystki, a niektóre są swoistym pamiętnikiem artystki z odbytych po świecie podróży.Tkaniny Swavy były i są wystawiane w wielu renomowanych galeriach świata oraz sporadycznie w Polsce. Cieszą się również zainteresowaniem prywatnych kolekcjonerów, głównie we Francji i USA.

W 2010 r., dwie tkaniny: "Trzy gracje" i "Postacie" zostały uznane za najciekawsze i najbardziej nowoczesne na III Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Struktury Powiązań w Krakowie (13-30 V 2010).

Prezentowane na wystawie prace są znikomą częścią dorobku artystki.
Barbara Typek   

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności