deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Autorska koncepcja funkcjonowania i rozwoju Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej na kolejne lata 2025-2027


Autorska koncepcja funkcjonowania i rozwoju Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej na kolejne lata 2025-2027
data publikacji: 2025-04-23

Jerzy Tyburski

dyrektor BWA - Galerii Zamojskiej,

menadżer kultury, historyk sztuki,

animator kultury, artysta malarz

                                                                  

Autorska koncepcja funkcjonowania i rozwoju Biura Wystaw Artystycznych  Galerii Zamojskiej na kolejne lata 2025-2027

Działalności galerii  na rzecz zamojskiego środowiska plastycznego.

Galeria od wielu lat organizuje konkursy, wystawy indywidualne, wystawy zbiorowe (Przeglądy Plastyki Zamojskiej co dwa lata w których bierze udział blisko 60 artystów 

z Zamościa i regionu) i wystawy poza siedzibą galerii, również za granicą (m.in. Niemcy, Włochy).

W tym roku  zaplanowana jest wystawa jubileuszowa Dariusza Piekuta, artysty 

z wielkim dorobkiem, przedstawiciela zamojskiego środowiska plastycznego.

W 2026 roku zaplanowanych jest szereg wystaw jubileuszowych artystów tego środowiska- Henryka Szkutnika, Gabrieli Łyko i Romana Muchy.

Natomiast w 2027, roku jubileuszu 60-lecia zamojskiego BWA, zaplanowany jest uroczysty Letni Przegląd Plastyki Zamojskiej.

  Współpraca z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. B. Morando w Zamościu.

BWA Galeria Zamojska od wielu lat ściśle współpracuje z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu poprzez organizację dorocznych przeglądów prac dyplomowych uczniów tego Liceum, a także organizując wystawy indywidualne 

utalentowanych absolwentów (m.in. Marcina Kowalika, Tomasza Bełecha, Bartłomieja Sęczawy, Macieja Sęczawy, Winicjusza Borowskiego, Dariusza Piekuta, Stanisława Baja, Stanisława Chomiczewskiego, Franciszka Maśluszczaka, Łukasza Zwolana).

Kontynuowane będą doroczne wystawy prac dyplomowych uczniów klas maturalnych, co jest piękną tradycją. Równocześnie odbywają się obrony prac maturalnych w siedzibie BWA Galerii Zamojskiej.

Osobiście, wielokrotnie brałem i biorę udział w obradach jury konkursów plastycznych i wystaw poplenerowych organizowanych przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.

W tym roku BWA Galeria Zamojska organizuje wystawę absolwentów Liceum Plastycznego w Zamościu, towarzyszącą obchodom jubileuszowym 80-lecia Szkoły.

Działalność edukacyjna.

BWA Galeria Zamojska prowadzi bardzo bogatą działalność edukacyjną, zarówno 

w siedzibie głównej przy ulicy Staszica 27, jak i w nowej przestrzeni „Zamojskiego Centrum Ilustracji”, gdzie odbywają się regularnie zajęcia plastyczne, warsztaty, spotkania, pogadanki i słuchowiska dla dzieci i młodzieży, towarzyszące wystawom ilustracji. Galeria współpracuje ze środowiskiem uczniowskim sąsiadującego Liceum Ogólnokształcącego. 

Ostatnio oferta edukacyjna została wzbogacona dzięki programowi edukacyjnemu „Multimedia dla ilustracji”, poprzez organizację warsztatów dla studentów z całej Polski i prezentacją ilustracji artystycznej w nowych technologiach (mapowanie, animacja, obsługa programów graficznych).

Ponadto galeria od początku istnienia Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku współpracuje z tą ważną grupą społeczną, organizując regularne zajęcia plastyczne, lekcje historii sztuki, wystawy dla grupy malarskiej tego stowarzyszenia, w czym angażuje się osobiście dyrektor BWA Galerii Zamojskiej, dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniem.

Nowe trendy w sztuce współczesnej.

BWA Galeria Zamojska partnersko współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych 

w Warszawie i Wydziałem Sztuki Mediów, z którym od trzech lat z sukcesem realizujemy program edukacyjny „Multimedia dla ilustracji”, podczas którego młodzi adepci sztuki uczą się nowych trendów powstawania ilustracji, mapowania, animacji.

W BWA Galerii Zamojskiej jak i w przestrzeni starego miasta  miały miejsce prezentacje artystów z całego świata w trakcie wielkiego projektu p.n.. „Miasto Idealne- 

Miasta Niewidzialne”, podczas którego można było zapoznać się również z futurystyczną wizją świata wielu wybitnych artystów.

W przyszłości chcemy wrócić do idei tego wydarzenia. W 2027 roku jubileuszu 60-lecia galerii, planujemy zorganizować spotkanie z Andą Rottenberg wraz z promocją jej najnowszej książki zatytułowanej „Schyłek”. Wtedy również wrócimy do koncepcji artystycznego wydarzenia pod nazwą „Miasto Idealne”, którego była pomysłodawczynią.

W galerii na bieżąco prezentujemy nowe zjawiska w sztuce z wykorzystaniem bogatej przestrzeni dwóch pięter i parteru zabytkowej kamienicy jak i  w zrewitalizowanej przestrzeni Zamojskiej Akademii Kultury.

Będą to wystawy utalentowanych młodych twórców takich jak Karolina Jabłońska czy Agata Kus.

W 2026 roku zaplanowana jest duża wystawa awangardowych rzeźb uznanego 

na całym świecie artysty z rodowodem zamojskim, Piotra Twardowskiego, połączona 

z prezentacją jego prac w przestrzeni Rynku Wielkiego. 

Pozyskiwanie środków finansowych na projekty artystyczne.

BWA Galeria Zamojska od trzech lat z sukcesem realizuje program edukacyjny „Multimedia dla ilustracji”, dzięki ogromnemu zaangażowaniu BWA Galerii Zamojskiej i Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (84 000 zł), podczas którego odbywają się warsztaty dla studentów, spotkania z artystami.

Finałem przedsięwzięcia jest „Festiwal Ilustracji” w Zamościu z prezentacją ilustracji na fasadzie zamojskiego ratusza.

Dzięki temu projektowi BWA Galeria Zamojska zyskała 28 animacji ilustracji.

W tym roku BWA Galeria Zamojska pozyskała grant (14 200 zł) na organizację wystawy ukraińskiej artystki Olgi Opanaszczuk w przestrzeni „Zamojskiego Centrum Ilustracji”.

Projekt towarzyszący polskiej prezydencji w Unii Europejskiej realizowany jest we współpracy z Festiwalem Sztuki Trójmorza i finansowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Dwa lata temu pozyskaliśmy środki (24 000 zł) z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację programu Sztuki Wizualne p.n. „Polska ilustracja ze zbiorów BWA Galerii Zamojskiej”. Efektem projektu była wielka wystawa kolekcji ilustracji z naszych 

zbiorów i publikacja unikatowego albumu ilustracji zawierającego 150 najcenniejszych  obiektów.

Nadal zamierzamy aplikować do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

z różnymi projektami, do Krajowego Planu Odbudowy, Narodowego Centrum Kultury, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, jak równieź pozyskiwać sponsorów z rynku lokalnego.

Już teraz we współpracy z Wydziałem Sztuki Mediów ASP w Warszawie przygotowujemy w ramach programu Sztuki Wizualne, projekt artystyczny w oryginalnej formie, poświęcony Dzieciom Zamojszczyzny, by przypomnieć światu o tragedii i gehennie zgotowanej Dzieciom Zamojszczyzny przez hitlerowskie Niemcy podczas II Wojny Światowej.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie panel dyskusyjny historyków.

Ugruntowana pozycja BWA - Galerii Zamojskiej, kształtowana jest od szeregu lat. Świadczy też o tym udział Galerii w wielu artystycznych przedsięwzięciach oraz rankingach. BWA - Galeria Zamojska od ponad dziesięciu lat bierze udział w prestiżowym rankingu dziennika „Rzeczpospolita”, pod nazwą „Kompas Sztuki”, na najlepszych artystów plastyków  w Polsce, jak i najmłodszych artystów rozpoczynających swoją karierę. Dzięki udziałowi 

BWA - Galerii Zamojskiej, w tym rankingu wypromowani zostali również młodzi artyści z rodowodem zamojskim - Jakub Julian Ziółkowski, Marcin Kowalik, Tomasz Kowalski i Katarzyna Karpowicz.

Jak podkreślają organizatorzy, BWA - Galeria Zamojska należy do bardzo wąskiej grupy najlepszych galerii uczestniczących w rankingu, których decyzje pomagają wyznaczyć kierunki rozwoju rynku sztuki polskiej.

  W  BWA - Galerii Zamojskiej można obejrzeć nie tylko interesujące wystawy, 

ale także  uczestniczyć w różnego rodzaju formach edukacyjnych. W ich ramach prowadzone są prelekcje o sztuce, spotkania z autorami wystaw, pogadanki na prezentowanych wystawach, warsztaty i zajęcia plastyczne, które odbywają się w czasie roku szkolnego, 

jak też w czasie ferii i wakacji. Zajęcia skierowane są zarówno do młodego odbiorcy, jak też do słuchaczy Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.    

  Odbywają się również cykliczne konkursy : „Maska teatralna”  i  „Moje miasto dziedzictwem kultury”. Ponadto w planach na przyszły rok 2025 znajdą się wystawy pokonkursowe prac dzieci i młodzieży.

Organizowane  co dwa lata Letnie Przeglądy Plastyki Zamojskiej, prezentują dokonania około 60 artystów z regionu Zamojszczyzny (teren byłego woj. zamojskiego). Liczba ta świadczy o stabilizacji i zakorzenieniu licznej grupy artystów, osiadłych 

w Zamościu i okolicznych miejscowościach.

  Umowa partnerska podpisana przeze mnie, jako dyrektora BWA - Galerii Zamojskiej i Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wraz z Instytutem Sztuki Mediów, zaowocowała realizacją dwóch edycji programu edukacyjnego „Multimedia dla Ilustracji”(2023-24).

Pragniemy rozwijać projekt w przyszłości i na stałe wpisać do zamojskiego kalendarza imprez kulturalnych „Festiwal Ilustracji”, (podsumowanie projektu), z prezentacją tychże dzieł sztuki w przestrzeni architektury starego miasta.

 Zostały wznowione kontakty z moim osobistym udziałem, z przedstawicielami dawnej sieci Biur Wystaw Artystycznych m.in. z „Zachętą”, Narodową Galerią Sztuki w Warszawie (niedawno zamojskie BWA pomogło w realizacji retrospektywnej wystawy malarstwa 

Marii Anto), BWA w Tarnowie, Rzeszowie, Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sieradzu, Krośnie), co daje dodatkowe możliwości realizacji wspólnych projektów. 

Dzięki tym kontaktom, zacieśniłem również współpracę  z Domem Aukcyjnym Agra Art w Warszawie.

  Owocnie rozwija się współpraca BWA - Galerii Zamojskiej z menadżerem Galerii „Stalowa” w Warszawie, Krzysztofem Fabijańskim, w zakresie prezentacji najmłodszych, utalentowanych przedstawicieli polskiej sztuki, promowanych przez tę galerię.

Będzie kontynuowana współpraca partnerska ze Stowarzyszeniem ODIN  z Krakowa przy organizacji międzynarodowych spotkań w Krzemieńcu na Ukrainie, 

z udziałem artystów zamojskiego środowiska. 

  Optymistycznie zapowiada się rozwój kontaktów ze środowiskiem artystycznym 

w Norwegii, poprzez współpracę z tamtejszą animatorką kultury, panią Magdalenę Tutką-Gwóźdź, odnośnie organizacji Międzynarodowych Plenerów Ilustratorów w Zwierzyńcu, organizowanych przez BWA - Galerię Zamojską.

 Współpraca z Pawłem Płoskim , Dyrektorem Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego 

w Warszawie, zaowocuje wymianą wystaw między naszymi instytucjami w zakresie ilustracji.

  Zamierzamy rozwijać współpracę z Instytutem Słowackim w Warszawie oraz Instytutem im. Adama Mickiewicza, jak również z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Dobrze układa się i dobrze rokuje na przyszłość współpraca z zamojskimi instytucjami i stowarzyszeniami kultury, Uniwersytetem III Wieku, Państwowym Liceum Sztuk Plastycznym, Liceum  Społecznym oraz Centrum „Synagoga” jak i z siecią zamojskich szkół i stowarzyszeń.

  Równie pomyślnie układa się współpraca ze środowiskiem akademickim Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie.

  Znakomitą tradycją i marką,  dzięki której BWA Galeria Zamojska jest rozpoznawalna, jest od ponad 35 lat działalność  w propagowaniu i pielęgnowaniu oryginalnej dziedziny sztuki, jaką jest ilustracja artystyczna. Galeria posiada bogatą kolekcję, tworzoną 

od wczesnych lat 80 - tych ubiegłego wieku, liczącą obecnie ponad 3.500 prac. Wśród autorów znajdują się m.in. twórcy tzw. „polskiej szkoły ilustracji” ( M.Bylina, O.Siemaszko, Z.Rychlicki, K.Mikulski, J.Wilkoń, A.Boratyński, W.Majchrzak, J.Stanny, Z.Witwicki, B.Truchanowska i wielu innych). 

  Ostatnimi laty, dzięki mojej inicjatywie, kolekcja uzupełniana jest poprzez prace młodszego pokolenia ilustratorów - Magdaleny Wosik, Piotra Rychela, Zuzanny Orlińskiej, Mikołaja Kamlera, Joanny Hrk, Magdaleny Żmijowskiej, Marianny Jagody, Elżbiety Wasiuczyńskiej i innych.

Organizowane cyklicznie plenery ilustratorów, których od ponad dwudziestu lat jestem kuratorem, posiadają rangę plenerów międzynarodowych, (od 2004 r.) , w których uczestniczą także artyści z Ukrainy, Słowenii, Słowacji i USA. 

  W przyszłości zamierzamy dalej także rozbudowywać reprezentację uczestników  z innych krajów (z Japonii, Armenii, Norwegii czy z Weimaru w Niemczech).

W kolejnych latach planujemy pokazywać efekty dokonań artystów biorących udział 

w tych plenerach i publikować towarzyszące wystawom poplenerowym, profesjonalne albumy, które jak dotychczas, są znakiem wysokiej jakości naszej Galerii.

  Dzięki moim staraniom  odbyło się szereg wystaw ilustracji ze zbiorów BWA - Galerii Zamojskiej w wielu ośrodkach w Polsce, m.in. w Muzeum w Zabrzu, Muzeum w Przeworsku, BWA w Sandomierzu, Galerii „Resursa” w Żyrardowie, Galerii „Jackiewicz” w Gdańsku i za granicą w Korei Południowej.

  Wystawa ilustracji ze zbiorów BWA - Galerii Zamojskiej, pn. „Polska ilustracja dla

dzieci” odbyła się także w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w 2020 r. 

  Z żywym zainteresowaniem Hanny Wróblewskiej, ówczesnej dyrektor „Zachęty”, obecnej minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, spotkała się nasza propozycja wystawy ilustracji ze zbiorów BWA - Galerii Zamojskiej w Narodowej Galerii Sztuki.

  Od paru lat BWA - Galeria Zamojska posiada nowoczesną i atrakcyjną dla odbiorców stronę internetową, która wciąż jest doskonalona i uzupełniana o nowe informacje. Tematyczne zestawy z posiadanej kolekcji, można obejrzeć w wersji elektronicznej. 

Do tej pory sfotografowano większość kolekcji (około 3 tysiące egzemplarzy).

W kolejnych latach planowana jest dalsza digitalizacja zbiorów ilustracji (www.bwazamosc.pl). 

W ramach projektu „Multimedia dla ilustracji”, powstała podstrona promująca animacje ilustracji , przygotowywane przez uczestników programu.        

Rozwój  BWA Galerii Zamojskiej, związany jest z przestrzenią Zamojskiego Centrum Ilustracji, zlokalizowanej w budynku dawnej Akademii Zamojskiej (po jego rewitalizacji).

  Przeniesienie zbiorów ilustracji i stworzenie miejsca ich prezentacji pozwoli 

na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w magazynie dzieł sztuki, a także umożliwi zwiększenie ilości wystaw innych dyscyplin plastycznych w głównej siedzibie BWA - Galerii Zamojskiej.

BWA Galeria Zamojska prowadzi bogatą działalność edukacyjną. W nowej przestrzeni Zamojskiego Centrum Ilustracji odbywają się regularnie zajęcia plastyczne, warsztaty, spotkania z artystami, pogadanki i słuchowiska dla dzieci i młodzieży towarzyszące wystawom ilustracji. Galeria współpracuje ze środowiskiem sąsiadującego Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Plastycznego. 

Pragniemy zachować cykliczne wydarzenia, zakorzenione w tradycji, dzięki którym galeria jest znana, takie jak Międzynarodowy Plener Ilustratorów.

Do innowacyjnych działań BWA - Galerii Zamojskiej należy zaliczyć w przyszłości następujące aktywności :

- promocja sztuki i działań Galerii w sieci, drogą online, poprzez realizację

  filmów i pokazy multimedialne (dwie edycje programu edukacyjnego „Multimedia 

  dla Ilustracji” we współpracy z Instytutem Sztuki Mediów ASP w Warszawie w latach 

  2023-2024), z nadzieją na kontynuację,

- w miarę możliwości, zwiększenie ilości pokazów plenerowych, w tym instalacji sztuk wizualnych artystów działających w plenerze- plac Rynku Wielkiego jako scena,

- zwiększenie atrakcyjności pokazów zasobów ilustracji metodą nowoczesnych środków 

  multimedialnych, w związku z nową zrewitalizowaną częścią Akademii Zamojskiej 

  pod nazwą „Zamojskie Centrum Ilustracji”.

Będzie to także miejsce do utworzenia centrum animacji ilustracji, gdzie zapraszani będą artyści zajmujący się filmem animowanym, prowadzący warsztaty z udziałem dzieci i młodzieży (Franciszek Maśluszczak, Joanna Polak, Magdalena Żmijowska, Natasza Ziółkowska-Kurczuk (reżyser), Marianna Jagoda, Elżbieta Wasiuczyńska i inni).

W porozumieniu z dyrekcją I Liceum Ogólnokształcącego, „Zamojskie Centrum Ilustracji”, stanie się miejscem „Centrum Aktywności Młodzieży”, dzięki bliskiej lokalizacji obu instytucji i długoletniej współpracy.

 

Do ważnych planowanych wystaw w najbliższych latach należy zaliczyć m.in.:     

1. W przyszłym roku planujemy zaprezentować wystawę rysunków profesora Wiktora Zina 

    z jego słynnego cyklu „Piórkiem i węglem” w setną rocznicę urodzin artysty, (prace 

    pochodzą z prywatnych zbiorów córki artysty), (maj-sierpień 2025, „Zamojskie Centrum           

    Ilustracji”),

2. Tradycyjnie w przyszłym roku planujemy zorganizować poplenerową wystawę            

    ilustracji wraz z  publikacją katalogu, zatytułowaną „Arkadia- mityczna kraina 

    szczęśliwości”, po ubiegłorocznym XXXIX Międzynarodowym Plenerze Ilustratorów.

3. Planujemy pokazać wystawę grafiki prof. Błażeja Ostoi Lniskiego, rektora ASP 

    w Warszawie,                  

4. W miesiącu czerwcu przyszłego roku planujemy zaprezentować jubileuszową wystawę 

    absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando 

    w Zamościu, z okazji 80-lecia istnienia Szkoły, w ramach długoletniej współpracy 

    ze szkołą,

5. Organizacja wystawy abstrakcyjnego malarstwa Jana Wróblewskiego i Urszuli Groszek- 

    Wróblewskiej,        

6. Organizacja wystawy wybitnej polskiej ilustratorki Elżbiety Wasiuczyńskiej.

7. Planujemy organizację kolejnej jubileuszowej edycji 40-tego Międzynarodowego Pleneru 

    Ilustratorów z udziałem artystów m.in. z Japonii, Armenii, Słowacji.

8. Organizacja wystawy malarstwa zatytułowanej „Wokół ikony”-  Pawła Wyborskiego 

    (wrzesień 2025),

9.  Organizacja jubileuszowej wystawa malarstwa i rysunku Dariusza Piekuta (40 lat pracy 

     twórczej)

10.Szereg wystaw z zakresu ilustracji z bogatej kolekcji BWA Galerii Zamojskiej, 

      zaplanowaliśmy w nowej przestrzeni „Zamojskiego Centrum Ilustracji”, m.in. 

     „Twórczość Williama Szekspira w ilustracji”, „Hans Christian Andersen w ilustracji”, 

     „Twórczość Aleksandra Fredry w ilustracji”.

11. Tradycyjnie już prowadzone będą zajęcia plastyczne dla Grupy Malarskiej Uniwersytetu 

      III Wieku.

Szczegółowy plan wystaw na rok 2025 w załączeniu.

  Jako dyrektor BWA - Galerii Zamojskiej, zamierzam nadal rozwijać jej status jako renomowanej galerii sztuki, funkcjonującej na przecięciu dwu kultur – Wschodu i Zachodu, ukazującej istotne zjawiska plastyczne tego regionu Europy i świata.

  Dzięki doświadczeniu całego zespołu BWA Galerii Zamojskiej, mojej pracowitości 

i umiejętności pracy w zespole, Galeria nadal będzie się rozwijać poprzez organizowanie wystaw znanych i wybitnych artystów z innych ośrodków twórczych w kraju i na świecie,

jak i prezentowanie indywidualnych i zbiorowych wystaw promujących dokonania zamojskiego środowiska plastycznego ( w formie „Letnich Przeglądów Plastyki Zamojskiej”).

  Galeria nadal będzie miejscem integracji zarówno zamojskich plastyków, jak 

i zainteresowanych sztukami plastycznymi mieszkańców Zamościa i Zamojszczyzny. 

Galeria będzie zapraszać również artystów zamojskiego środowiska do promocji własnej twórczości na stronie internetowej galerii. Nadal będą przyjmowane materiały artystów, którzy chcą pokazywać swoje artystyczne dokonania tą drogą.

Finansowo, w perspektywie kolejnych lat, ze względów ekonomicznych, rozważamy wprowadzenie biletów wstępu na znaczące wystawy odbywające się 

w sezonie letnim.

Nadal prowadzony będzie dział sprzedaży dzieł sztuki na korzystnych warunkach dla zamojskiego środowiska plastycznego, którego członkowie za naszym pośrednictwem mogą zaoferować zainteresowanym mieszkańcom naszego miasta 

i turystom swoje prace. 

  W ciągu kolejnych lat zamierzam rozwijać i umacniać współpracę z licznymi instytucjami, stowarzyszeniami i środowiskami kulturalnymi w Polsce i za granicą.

  W miarę możliwości będę zabiegał o sponsorów dla BWA Galerii Zamojskiej. 

Ci nieliczni jak np. EURO-CAR Zamość, stale od wielu lat wspierają galerię, ufając jej ugruntowanej pozycji.

Planujemy dalej aplikować z wnioskami do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i organizacji europejskich, takich jak Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Festiwal Trójmorza i inne.

 

  Pracuję w BWA - Galerii Zamojskiej jako menadżer, doskonale znający miejscowe środowisko, ale działam tu również jako animator kultury z talentami społecznikowskimi, promując miasto Zamość i Galerię w Polsce i na świecie.

  W kontaktach międzynarodowych, pomaga mi znajomość języka angielskiego. Dzielę się bogactwem i renomą galerii z grupami gości, turystów i artystów odwiedzających nasze miasto.

Jestem autorem wielu tekstów o sztuce, jak i o artystach zamojskiego środowiska plastycznego, towarzyszących naszym wydawnictwom, folderom i katalogom. Umożliwia mi to zarówno warsztat historyka sztuki jak i praktyczne realizowanie się w pasji, jaką 

jest malarstwo.

W roku 2015 w Instytucie Historii Sztuki KUL, powstała praca magisterska 

na temat mojego malarstwa, autorstwa Katarzyny Mazur, zatytułowana „Dialog tradycji 

z nowoczesnością. O malarstwie Jerzego Tyburskiego”, a w 2017 r. praca magisterska 

o mojej działalności jako dyrektora BWA  - Galerii Zamojskiej, zatytułowana „Działalność 

i dorobek BWA w Zamościu w zakresie upowszechniania kultury plastycznej”, której 

autorem jest Łukasz Zawiślak, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

  W 2012 r.  zostałem  nominowany do tytułu „Zamojska Osobowość Roku 

Morando 2012”.

  Moja działalność jako animatora kultury, została doceniona również poza środowiskiem plastycznym miasta Zamościa. 

  W 2017 roku zostałem nagrodzony tytułem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,                                      Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  W 2022 roku zostałem uhonorowany Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego.     

    Od lat wspieram organizacje charytatywne przekazując na aukcje swe obrazy, 

m.in. dla Stowarzyszenia „Krok za krokiem” w Zamościu, czy Stowarzyszenia Chorych 

na Mukowiscydozę „MATIO” w Krakowie. 

    

                                                                                                         Jerzy Tyburski


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności