deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Elżbieta Gnyp. Jestem tu – Łąko szumna od istnienia – malarstwo


Elżbieta Gnyp. Jestem tu – Łąko szumna od istnienia – malarstwo
data publikacji: 2024-01-16

dr ELŻBIETA GNYP

Zamościanka, artystka malarka, kuratorka wystaw sztuki (m.in. Leśmianowego Biennale Sztuki), animator życia kulturalnego, wykładowczyni akademicka. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa i rysunku doc. Rajmunda Dybczyńskiego w 1988 r. Studia Podyplomowe na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (1991 r.). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007 r.) oraz stypendium twórcze Prezydenta Miasta Zamość (2019 r. i 2023 r. ). Wypowiada się w: malarstwie, rysunku, grafice książki, fotografii. Autorka esejów i artykułów o sztuce i kulturze. 

Prezentowany cykl obrazów powstał z wieloletniej fascynacji poezją Bolesława Leśmiana
i inspiracji ale także naturą i muzyką. Wystawa Jestem tu – Łąko szumna od istnienia! jest drugą odsłoną tematyczną po wystawie grafiki barwnej prezentowanej jesienią ubiegłego roku w Galerii 77 pt. Tu jestem – w tych światach.
Leśmian, w strofach wierszy wyrażał wiarę w ponadczasowe i niezmienne trwanie natury. Zanurzał się w niej, zachwycał i pragnął w jej pięknie trwać. Autorka w pracach malarskich i graficznych barwą i kreską kreuje własny świat zbieżny z myśleniem poety.
W obu pokazach odwołuje się do nierzeczywistego świata znaków i symboli.

Z cyklu " Tu jestem-w tych światach" grafika cyfrowa, 2023r. Dar autorki wystawy Elżbiety Gnyp do kolekcji BWA - Galerii Zamojskiej 


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności