deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

ADAM NIKLEWICZ – "Lekkomyślność" rzeźby i instalacje


ADAM NIKLEWICZ – "Lekkomyślność" rzeźby i instalacje
data publikacji: 2023-05-29

Adam Niklewicz urodził się w Hrubieszowie a w 1976 roku ukończył zamojskie PLSP.  
W 1983 roku, wraz z żoną Grażyną, wyjechali do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkają do dziś.  
Ukończył studia na Washington University w St. Louis (specjalizacja: komunikacja graficzna) i studia podyplomowe w dziedzinie rzeźby w SUNY Purchase (State University of New York).  
Swoje prace rzeźbiarskie wystawia w galeriach i muzeach USA oraz w Europie. 

Oprócz tego - jak przystało na artystę o korzeniach wschodnio-europejskich - Niklewicz prowadzi od lat studio ilustracyjne a lista jego klientów zawiera wszystkie czołowe amerykańskie publikatory.  
Od roku 2000 wykłada na wydziale sztuki w Central Connecticut State University.

W Polsce, jego prace były pokazywane w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, w warszawskiej Zachęcie, BWA - Galerii Zamojskiej, galerii Cellar w Krakowie, galerii FWD: w Poznaniu, oraz w ramach pokazów Art Moves (Fundacja Rusz) w Toruniu, a pisały o nich magazyny Obieg, Format, Artpunkt, Szum i Exit.

 

W kręgu pop-kultury Adama Niklewicza.

Zamojska wystawa zatytułowana „Lekkomyślność”, Adama Niklewicza to spektakl kompozycji powstałych w chłonnej wyobraźni artysty. To prawdziwa sceneria błyskotliwych skojarzeń i symboli.

W pewnym momencie procesu twórczego Adama Niklewicza, jego płaskie prace graficzne, czy ilustracje, wychodzą poza tradycyjne ramy i stają się dziełami przestrzennymi,  para-rzeźbami, zbudowanymi z banalnych przedmiotów codziennego użytku. W dążeniu do prawdy, czy chęci jej dotknięcia, artyści posługują się odmiennymi środkami plastycznymi.

W przypadku Adama Niklewicza są to umiejętnie i zaskakująco połączone przedmioty, które stają się artystycznymi rebusami o wielkiej sile oddziaływania i wymowy. Filozoficzna natura artysty powoduje, że zdaje się on być tropicielem treści metafizycznych. Nie bez wpływu, w przypadku artysty jakim jest Adam Niklewicz, jest bagaż dzieciństwa wyniesiony przez niego ze wschodnich kresów ówczesnej Polski i ukochanego Zamościa, w którym ukończył on Liceum Plastyczne.

Właśnie polskość zapisana w twórczych genach artysty , głęboko wyczuwana jest w wielu jego pracach. Swoista poezja, specyficzne poczucie humoru i dystans do świętości, cechuje większość prac artysty.

To prawdziwie i oryginalnie prowadzony niekończący się dialog ze współczesnością - Jerzy Tyburski  kurator wystawy.


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności