deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Joanna Hrk "LOTTA " Maska artystyczna


Joanna Hrk "LOTTA " Maska artystyczna
data publikacji: 2021-05-05

 Wystawa czynna  od 15 maja do końca czerwca.

dr JOANNA HRK

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi; Wydział Grafiki i Wydziału Tkaniny i Ubioru. W 2011r. uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. Publicystka, fotograf, scenograf teatralny, ilustrator. W 2014 roku otrzymała brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Autorka obszernej publikacji naukowej „Jedność sztuki. Jedność teatru”(2014), „Klasyka i awangarda we współczesnym teatrze animacji 1917- 2017” (2017). Jako publicystka współpracuje ze specjalistycznymi wydawnictwami branżowymi zajmującymi się modą, obsługującymi polskie i międzynarodowe targi mody (Moskwa, Berlin, Paryż, Dusseldorf). Jej dorobek publicystyczny obejmuje ponad 200 artykułów i dwa razy tyle ilustracji. Teatr, okazał się wielką pasją. Jako scenograf ma na swoim koncie 40 realizacji w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce, obejmujące zarówno zabudowę sceny, projekty lalek, maski i kostiumy. Joanna Hrk jest wyjątkowym specjalistą - jednym z nielicznych w Polsce - teoretykiem oraz praktykiem z wieloletnim stażem zajmującym się tematyką lalki artystycznej oraz lalki teatralnej. Drugim z tematów artystycznych, które ja szalenie fascynują jest rozległy temat maski. Spełnia swoje dziecięce marzenie i ilustruje bajki dla dzieci, poezję dla dorosłych i inne wydawnictwa książkowe; ma na swoim koncie ponad 300 ilustracji do 80 książek. W 2012 Joanna Hrk została zaproszona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej do zilustrowania 50 wierszy w publikacji okolicznościowej "Objęłam spojrzeniem świat dziecka" autorstwa poetki Karoliny Kusek w związku z Rokiem Janusza Korczaka. Inicjatorem projektu było Stałe Przedstawicielstwo Rzeczpospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie. Artystka prezentowała swój dorobek na prawie 40 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych w Polsce. Uczestniczka wielu międzynarodowych plenerów, w tym plenerów ilustratorów. Członek Związku Polskiego Artystów Plastyków. Jest cichym poszukiwaczem własnej twórczej drogi, nie rewolucjonistą. Kolorystka. Z urodzenia łodzianka, w duszy nomad. Od 2018 przeprowadziła się na mazowiecką wieś i stoi na czele Stowarzyszenia Twórczego Rozwoju „Malowany Młyn”.

Adres e-mail: hrkj@o2.pl  Strona www: www.joannahrk.p

Czym są maski artystyczne?

Formalnie są to trójwymiarowe obiekty artystyczne, rodzajem rzeźby czy może instalacji artystycznej, odwołujące się, na zasadzie skojarzenia, do formy maski obrzędowej czy teatralnej, pełniące jednak taką samą funkcję, jak obraz czy rzeźba. Niektóre z nich można założyć na twarz, ponieważ zarówno forma, jak i proporcje, osadzone są w naturalnych proporcjach człowieka. Moim celem było odwołanie się do atawistycznych emocji związanych z maską obrzędową. Siła rytuałów jest często nieuświadomiona, ale niezmiennie obecna w naszym życiu. Staram się w ten sposób przedstawić ważne dla mnie zjawiska, wykorzystując symbolikę, powstałą na bazie mitologii indoeuropejskich i celtyckich, czyli czytelną dla użytkowników europejskiego systemu kulturowego.

Maska obrzędowa, magiczna ze swoim silnym emocjonalnym przesłaniem intrygowała i inspirowała mnie od dawna. Artystyczne poszukiwanie powiodło mnie do masek, które wyklejam z butafory, a potem charakteryzuję, dodaję, dopełniam maskę atrybutami postaci. Wyklejanie z butafory, czyli nieuszlachetnionego, makulaturowego papieru pakowego, pozbawionego fabrycznych brzegów, należy do jednej z najstarszych techniki teatralnych. Butaforą wykleja się wcześniej przygotowane gipsowe negatywy, w moim wypadku są to gipsowe odlewy wyrzeźbionych w glinie głów. Butafora nie jest tym samym co papiermâché.

 

  1. „Herni” - maska artystyczna z butafory, dzianiny, sizalu, 2018r.;

Herni, maska kobiety z rogami, którą wykonałam w starej teatralnej technice, czyli z butafory, później szczegółowo ucharakteryzowanej. Herni to żeńska odpowiedniczka Herna Myśliwego. W angielskiej mitologii Hern Myśliwy jest duchem lasu, którego Robin Hood czasem spotykał w lesie Sherwood. Herni pełni funkcję opiekunki ogniska domowego, jest duchem tego, co leśne w naszych domach mimo rozpraszania mroku halogenami i przenikających przestrzeń fal wifi.


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności