deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Marek Jaromski - Polne dusze.


Marek Jaromski - Polne dusze.
data publikacji: 2016-06-10

Wernisaż dnia 10 czerwca 2016. godz. 17.00

Wystawie towarzyszą fotografie Marka Szymańskiego                          

Marek Jaromsk.

Urodzony w 1953 roku w Kutnie. Studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w Pracowni Technik Drzeworytniczych pod kierunkiem prof. Haliny Chrostowskiej, aneks z malarstwa u prof. Eugeniusza Markowskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1980 roku. Przez krótki czas był asystentem w swojej macierzystej uczelni.
Wielokrotnie brał udział w wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Twórczość w dziedzinie grafiki, rysunku, malarstwa i rzeźby.
Od 1976 roku związany jest z działalnością grupy Warsztat, którą razem z nim współtworzą Andrzej Kalina i Andrzej Dworakowski.

Marek Jaromski inspiruje się tradycją chrześcijańską. Jest znany ze swojego zamiłowania do aniołów i angelologii. Eksperymentuje z matrycą graficzną i podłożem, tworzy we własnej technice ziemiorytu. Do pokazów swoich prac włącza czasem poezje i muzykę.

Marek Szymański kontynuuje rodzinne tradycje zawodowe – jego ojciec był znanym stołecznym fotoreporterem. On sam pracował w tej profesji blisko czterdzieści lat. Przez niemal dwie dekady (1974 – 1993) związany był z gazetą  nastolatków - „Światem Młodych”, w kolejnych  latach  (1994 – 1999) pracował w tygodniku „Kobieta i Życie”. Pierwszy dziesiątek lat nowego stulecia Marek Szymański poświęcił  fotografowaniu popularnych aktorów, ludzi mediów, a jego zdjęcia publikowane były w kolorowych magazynach ilustrowanych, takich jak: „Pani”, „Viva”, „Kobieta i Życie”, „Przyjaciółka”, „Olivia”. Osobną domeną jego zainteresowań  jest fotografowanie wnętrz, które ukazują się na łamach designerskich tytułów, m.in. w „Werandzie”, „4 Kątach”, „Villi”, „Elle Decoration”. Wiele jego sesji zdjęciowych znalazło się w magazynie ilustrowanym „Sielskie Życie – siła tradycji, piękno natury”. Ponadto jest autorem okładek płyt takich gwiazd polskiej estrady jak: Krzysztof Krawczyk, Muniek Staszczyk, Witold Paszt czy Jacek Borkowski. Jego zdjęcia ilustrują pozycje książkowe, encyklopedyczne i albumowe: „Gwiazdozbiór estrady polskiej”, „Samotny żeglarz”, „Encyklopedia Warszawy PWN”, „Optymistki”, „Nowe oblicza polskiego dworu”, „Najpiękniejsze polskie wille”. Jako uczestnik konkursów fotograficznych był m.i. laureatem III nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Jego zdjęcie prezentowane było w katalogu World Press Photo. Był autorem kilku wystaw indywidualnych a także brał udział w wielu ekspozycjach zbiorowych. Jego ostatni projekt autorski zaowocował wystawą „Indywidualności malarstwa, rzeźby, tkaniny”, która swą premierę miała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jako wydarzenie towarzyszące inauguracji roku akademickiego  2013/2014.  Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, ZPAF-u, oraz Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności