deklaracja dostepności     wartości domyślne       wielkość czcionki -> mniejsza czcionka     większa czcionka       wysoki kontrast -> wysoki kontrast     wysoki kontrast     wysoki kontrast

Aktualności

Bogusław Lustyk - HUMANOIDY EXODUS


Bogusław Lustyk - HUMANOIDY EXODUS
data publikacji: 2023-01-09

Urodzony w 1940r. Studia w Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.  Dyplom z wyróżnieniem na wydziale malarstwa i grafiki w 1965 roku. Uprawia malarstwo rzeźbę i grafikę użytkową.  
Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. M.in w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Waszyngton, Atlanta, Chicago, Filadelfia, Virginia Beach, ), w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Francji, Australii.
Uzyskał  25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa, w tym 8 w konkursach organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski.
Twórczość  Bogusława Lustyka była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie.
W 2012 roku  realizował w Londynie unikalny projekt „Malowana Kronika Olimpiady” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie i Muzeum Tańca w Saratoga Springs, USA.
Od 2014roku, w sierpniu i wrześniu, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. realizuje instalacje poświęcone  pamięci Powstania Warszawskiego 1944, a także innych rocznic patriotycznych.
Został uhonorowany odznaczeniami: Złotym Krzyżem Zasługi prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, oraz srebrnym medalem Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Prezentowana  instalacja   z cyklu EXODUS jest artystyczną interpretacją moich przeżyć z dzieciństwa, ale ma także znaczenie uniwersalne. W dziejach ludzkości eksodus był obecny zawsze -  od czasów biblijnych po obecne. Wędrówki ludności wymuszone wojna, biedą, lub klimatem wyciskały swoje piętno na losach narodów i pojedynczych ludzi. Ten niełatwy temat budzi emocje i wymaga  innych, nowych  środków wyrazu szczególnie dla twórcy, który  jak ja,  ma dzieciństwo skażone brutalnością wojny i kto sam, jako czterolatek uczestniczył w eksodusie. Zastosowałem tu autorska metodę ekspresji, której istotą jest destrukcja, a którą nazwałem  CrushArt.          
Bogusław Lustyk


 „Ten rodzaj instalacji należy  do magicznych zjawisk w sztuce. Powstanie Warszawskie i to w pamięci dziecka. Istnieje duże niebezpieczeństwo zbanalizowania tego tematu, literacką konfekcją.  Instalacja „EXODUS” pomyślana i stworzona przez Lustyka polega jedynie - co trudniejsze - na czystym pomyśle plastycznym.  I tylko tym działa i wciąga emocjonalnie oglądającego.Artysta komponuje  niedopowiedziane formy plastyczne  w bogactwie  różnych postaci. Często są prawie abstrakcyjne.  Ale postać ludzka jest wdrukowana w naszą psychikę, rozpoznajemy ją bez względu na to jak bardzo jest zdeformowana. To czucie empatii  w trakcie odbioru figuratywnej kompozycji Lustyka wynika pewnie i z tego, że widzimy  w niej część siebie.”
Janusz Mulak

 

Humanoid.  Stwór  człekopodobny.  Rodzi się z mojej wyobraźni, z mroku niepamięci, ciągle na nowo,  wciąż inny,  bardziej nieokreślony, nierealny. Ale przecież go  znam, widziałem, spotykałem wiele razy.  Nigdy nie patrzył mi w oczy, nigdy nie zamienił ze mną słowa. Wydawał się być zajęty swoim bytem. Próbuję zgadnąć o czym myśli, gdy przybiera taką czy inną postać. Często wraca do mnie w moich snach, na krótko. Wiem, że był, ale go nie pamiętam. Mroczny, tajemniczy, niesie jakąś informację którą próbuję odczytać … bezskutecznie.     
Bogusław Lustyk

 


  

Artykuły i galerie foto

powiązane z artystą/wydarzeniem artykuły i galerie foto

Aktualności